top of page
  • Writer's pictureSavaş Ünsal

Blokzincir tabanlı Kitlesel Fonlama sisteminin Çalışma Modeli

Tüm sözleşme kodu, Blokzincir platformunda sözleşmeyi dağıtmak için kullanılan Solidity dilinde yazılır. Tanımlanan bir Kampanya Fabrikası, ağına yeni kampanyaları dağıtmak için gerekli olan tüm kaynak kodlarını içerir. Kampanya Fabrikasının kullanımıyla yeni kampanyalar oluşturulabilir.

 

Kampanya fabrikası bir kez dağıtıldığında bir defaya mahsus ether gaz ücreti gereklidir ve bu çok küçük bir miktar olur. İlk olarak, yeni bir Kampanya oluşturulurken proje fikri, projeye Minimum Katkı ve projenin detaylı açıklaması verilerek oluşturulur. Yeni bir kampanya oluşturulduğunda Blokzincirine bir blok oluşturulur ve eklenir. Top of Form

 

Önerilen sistem, Solidity programlama dili kullanılarak uygulanabilir. Solc, Kampanya Fabrikası dosyasını gerekli formata derlemek için kullanılan Solidity derleyicisidir. Projenin yöneticisi, bazı aksesuarlar satın almak için para talep etmek üzere bir talep oluşturacaktır. Talep formunu kullanarak bu işlem kaydedilir ve Blokzincirde saklanır. Tüm destekçiler, talebin onaylanıp onaylanmayacağına karar vermek için oy kullanır. Onaylamak istemeyenler talebi reddedebilir. Tüm destekçilerin oy kullandığı durumda talep tamamlanır; talebi onaylamak için destekçilerin en az yarısının onaylamış olması gerektiği şartı getirilebilir. Gereksinim karşılanıyorsa, para tedarikçiye transfer edilir.
21 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page