top of page
  • Writer's pictureSavaş Ünsal

Blokzincir Nasıl Çalışır?

Bir Blokzinciri akıllı sözleşmesinin işlem akışı aşağıdaki gibi özetlenebilir: 

 

1.     Oluşturma: Bir geliştirici Blokzinciri platformunda bir akıllı sözleşme oluşturur. Geliştirici, sözleşmenin şartlarını ve koşullarını belirler ve sözleşmenin yürütülmesi için kuralları belirler.

2.     Dağıtım: Akıllı sözleşme Blokzinciri ağına dağıtılır ve sözleşmenin bir kopyası ağdaki her düğümde depolanır.

3.     Çağrı: Bir kullanıcı sözleşmenin yürütülmesini istediğinde, Blokzinciri ağına sözleşmenin yürütülmesini isteyen bir işlem gönderir. İşlem, sözleşmenin yürütülmesi için gerekli girdi verilerini içerir.

4.     Doğrulama: İşlem, işlem ve sözleşmenin meşru olduğunu ve gerekli koşulları karşıladığını sağlamak için ağdaki düğümler tarafından birlikte alınan kararlarla doğrulanır.

5.     Yürütme: İşlem onaylandıktan sonra, sözleşme kodunda belirtilen kurallara göre otomatik olarak Blokzinciri ağı tarafından yürütülür.

6.     Sonuç: Sözleşmenin yürütülmesi sonucu Blokzincirinde kaydedilir ve sözleşmenin durumu ağdaki tüm düğümlerde güncellenir.

7.     Sonlandırma: Akıllı sözleşme, sözleşmede belirtilen koşullar sağlandığında veya bir kullanıcı tarafından manuel olarak sonlandırıldığında sona erer.

 

Özet olarak, Blokzinciri akıllı sözleşmesi, sözleşme kodunda belirtilen kuralları ve koşulları otomatik olarak uygulayan bir kendini yürüten programdır. Akıllı sözleşmenin işlem akışı, oluşturma, dağıtım, çağrı, doğrulama, yürütme, sonuç ve sonlandırma adımlarını içerir.

 8 views0 comments

Comentarios


bottom of page